top of page
Гарафіна Маковій

Гарафіна Маковій

Народилася 2 лютого 1949 року в с. Великий Кучурів Сторожинецького району Чернівецької області.
Десятирічка. Філологічний факультет Чернівецького національного університету ім. Ю.Федьковича. Вчителька української мови та літератури, відтак – народознавства у рідному селі.
Відмінниця народної освіти. Авторка понад тисячі краєзнавчо-дослідницьких публікацій про рідний край, літературних розвідок, власних спостережень та роздумів на теми виховання, педагогіки, моралі, народознавчих книжок на основі досліджень рідного села: «Золоте віно з бабусиної скрині», «Затоптаний цвіт», «Очі згори», «Народ у народних святах», «У світі рослин», «Пісні одного села», - поклала за мету детально дослідити, яке духовне багатство містить одна мікроклітиночка України, бо за нею можна пізнати всю нашу землю.
Коли вчителька сповна ввібрала в себе те все добре, що цвіло в душах наших предків, щоб дати зажити йому знову – Господь відкрив їй дію наших народних звичаїв, оберегів на конкретних людських долях, а також таємницю гріха: як той чи інший наш відхід від Божого
Закону примагнічує до нас переступи наших предків, які біди та нещастя з того маємо, як все те руйнуванням впливає на наших дітей, внуків, правнуків і навіть на подальші покоління. З'являються книги «Те, що я бачу», «Прошу прийняти», «Наші обереги», «Діалоги з неба», «Відповідаємо на запитання», чотири книги «Намистин»... А також книги, до яких ввійшли відгуки людей, що засвідчують необхідність Школи духовного національного відродження Гарафіни Маковій: "Скальпель Любові", «Слово моєї душі», «Сповіді».
Гарафіна Маковій з юних літ захоплювалася розповідями старожилів про українську культуру і традиції. Усвідомлювала, що разом з людьми відходять на цвинтар національні скарби, тому почала записувати їх розповіді про той дивосвіт, що цвів у їхніх душах. Так складалися сотні папок з рукописами. Працюючи вчителькою, створила музей "Берегиня". Разом зі своїми вихованцями посадила парк пам'яті загиблим на війні односельчанам, де коло кожного дерева табличка з іменем та прізвищем воїна. Вела масштабну клопітку позакласну роботу з школярами задля виховання сонячності і доброти у їх душах. Знайомила з цікавими людьми села, краю та й цілої України. Вивчала з учнями історію свого краю, склала літопис добрих справ села. Написала Книгу Пам'яті про односельчан, що не повернулися з війни. Спогади односельчан-фронтовиків – "Вони пройшли крізь війну". Розповіді про вдів-фронтовичок – "Сльоза чекання". Писала листи в архіви, музеї бойової слави з поміткою "Пошук". Публікувала здобуте як в місцевій, так і в загально-державній періодиці. Організувала при школі клуб юних журналістів, секції: "Майстри пера", "Пошук", "Побут та етнографія", "Театролюби". Проводила літературні та тематичні вечори, зустрічі у будинку культури для просвітлення усіх жителів, особливо молоді. Склала літературну карту Буковини, влаштовуючи творчі вечори та зустрічі з письменниками. Організувала фольклорний ансамбль для відтворювання давніх обрядів і пісень. Створила рукописний альманах "Вони писали про наш край". Була головою комісії у справах молоді. Досвід її позакласної роботи узагальнений не тільки Інститутом удосконалення вчителів області, а й республіки. На основі того досвіду був проведений республіканський семінар учителів по роботі з молоддю, його висвітлювали: газета "Радянська освіта", журнали "Радянська школа", "Українська мова та література в школі" та інші.
В Києві 1993 року у видавництві "Український письменник" видала свою першу книгу "Затоптаний цвіт". А далі – "Золоте віно з бабусиної скрині» – посібник з народознавства для молодших школярів, народознавчі новели "Очі Згори".
Заснувала у 1995 році Народознавчо-просвітницьке товариство "Факел" та однойменне видавництво, де була авторкою, редакторкою і видавницею зверх вісімдесяти книг та всеукраїнської газети "Економічно-Благочестивий Вісник" (більше, ніж шістсот номерів з кількатисячним тиражем).
Записала цикл радіопередач на українському радіо "Ярославів вал", які викликали величезний резонанс у слухачів. Була гостею передач на Чернівецькому телебаченні. Багато допомагала хворим, обездоленим та малозабезпеченим людям і родинам (морально, матеріально). Проводила народознавчі бесіди по всій Україні, де збиралося сотні слухачів. Організувала численні народознавчі осередки по всій Україні, метою яких є відродження українського народознавства, духовності, праведності та святості на землі, захист природи. Благодійно створила Світанкові школи при осередках для дітей і юні.

Коли вчителька сповна ввібрала в себе те все добре, що цвіло в душах наших предків, щоб дати зажити йому знову – Господь відкрив їй дію наших народних звичаїв, оберегів на конкретних людських долях, а також таємницю гріха: як той чи інший наш відхід від Божого Закону примагнічує до нас переступи наших предків, які біди та нещастя з того маємо, як все те руйнуванням впливає на наших дітей, внуків, правнуків і навіть на подальші покоління. З'являються книги «Те, що я бачу», «Прошу прийняти», «Наші обереги», «Діалоги з неба», «Відповідаємо на запитання», чотири книги «Намистин»... А також книги, до яких ввійшли відгуки людей, що засвідчують необхідність Школи духовного національного відродження Гарафіни Маковій: "Скальпель Любові", «Слово моєї душі», «Сповіді».
На рівні Міністерства освіти і науки України з 2009 по 2014 роки проводилася науково-дослідна та експериментальна робота за темою «Виховання нової людини на ґрунті духовного, народознавчо-просвітницького потенціалу України, як основи виховної моделі – "Школи національного відродження». У ході експерименту було видано навчально-методичні посібники, які схвалено для використання у загальноосвітніх навчальних закладах за рішеннням комісії з проблем виховання дітей та учнівської молоді Науково-методичної ради з питань освіти і науки України: "Рости тільки на радість", "Духовне виховання", "Духовне виховання. Книга друга", "Рятуймо Землю і себе". Також від 16.11.2022 року затвердженно Міністерством освіти і науки України народознавчу освітню програму «Народознавство в дії».

Публікації про Гарафіну Маковій

Людина живе для добра

Л. Черняк, кореспондент „Радянської Буковини“

(Газета „Радянська Буковина“, 10-07-1988 року)

Пісні мого села

М. Мінтенко, село Великий Кучурів.

Газета „Радянське село“

Перлини із... Замуленого джерела

(Майстри педагогічної ниви)

З. Краснодемська, спецкор „Радянської освіти“.

Сторожинецький район Чернівецької області
(Газета „Радянська освіта“, №22, 20 березня 1990 року)

Ентузіастка

М. Мінтенко, сількор

31.08.1982 року

Який потрібний учитель

В.Кот, кореспондент райгазети „Радянське село“,

Сторожинецький район Чернівецької області

Покликана (автобіографія)

Гарафіна Маковій

Золото душі

Василь Селезінка,

головний режисер Чернівецького телебачення

Сонячна Її душа

Мірча Мінтенко, село Великий Кучурів Сторожинецького району

Газета „Буковинське віче“, №126 (135), за 2-11-1991 року.

ГАРАФІНА МАКОВІЙ: УЧИТЕЛЯМИ НЕ ПОВИННІ БУТИ ВИПАДКОВІ ЛЮДИ, ЯКІ НЕ МОЖУТЬ ДОЧЕКАТИСЯ ДЗВІНКА НА ПЕРЕРВУ

Марія Корюненко. „Освіта України“

Газета „Освіта України“, №78, 21 жовтня 2005 року

Книги Гарафіни Маковій

bottom of page